Përse ndalimi i burkave është i drejtë

Publikuar tek: bota, më 09:10 20-08-2016 Përse ndalimi i burkave është i drejtë

Shoqërisë liberale i duhet të heqë një vijë të qartë ndarëse. Kjo do të thotë ndalim i burkave në Gjermani, mendon Alexander Kudascheff.

Po - ndalimi i perçes është politikë simbolike. Po - ndalimi perçes nuk pengon sulmet terroriste. Po - ndalimi i perçes është për një shtet ligjor liberal një shenjë e mosliberalzimi, dhe marrja me një çështje të tillë si ndalimi i perçes. Po - në Gjermani nuk ka shumë gra që mbajnë perçe - pra çfarë do të thotë kjo? Dhe po - kjo nuk u pëlqen shumë vetëve, por jo të gjitha ato që nuk u pëqejnë shumë vetëve, duhet të ndalohen. Në këtë pikë Ministri i Brendshëm gjerman Thomas de Maiziere ka të drejtë.

E megjithatë ndalimi i perçeve, apo burkave, ka kuptim - dhe është edhe politikisht i dobishëm. Ai tregon se shoqëria e hapur nuk pranon gjithçka. Ai tregon se shteti liberal ku sundon ligji u kundërvihet me vendosmëri armiqve të liberalizmit. Ai tregon se e klasifikon si duhet simbolin e burkës. Burka nuk është një shenjë fetare apo e një religjioziteti real, sepse përndryshe atë do ta mbanin edhe të gjitha gratë në Marok apo në Pakistan. Por ato nuk e mbajnë, edhe pse marokanët janë po aq fetarë sa dhe libianët, egjiptianët, iranianët apo pakistanezët.

Jo, burka është simbol i një islamizimi fundamentalist të drejtimit vahabist. Perçja apo burka është shenjë e islamizimit fundamentalist– në radhët e IS-it, të talibanëve, në Arabinë Sauditee gjetkë. Burka nuk është shenjë e një feje popullore dhe e zbatimit të saj në jetën e përditshme.

Sa larg mund të shkojë toleranca?

Dikush mund të argumentojë megjithatë se në një vend indiferent sa i përket fesë si Republika Federale Gjermane liria e fesë vlen për të gjitha besimet. Por sa larg mund të shkojë toleranca? A duhet të jetë pjesë e tolerancës edhe prerja e organeve gjenitale të vajzave të reja në vendet islamike? Sundimi i burrit mbi gruan? E drejta joekzistuese e grave për vetëvendosje? A duhet t'i pranojm të gjitha këto se duam të jemi tolerantë ndaj besimit?

Burka e burgos femrën. Qëllimi i saj është t'i heqë gruas të drejtën për vetëvendosje dhe një vend të ndërgjegjshëm në shoqëri. Ajo bie ndesh me dinjitetin e njeriut dhe idenë e barazisë. Prandaj shoqëria duhet të shtrojë pyetjen se sa e hapur duhet të jetë për të pranuar format radikale të islamizimit? Sa larg duhet të shkojë toleranca fetare? Grindja për ndalimin e perçeve është politikisht mjaft e mprehtë. Pyetja që shtrohet është se ç'qëndrim të mbajmë ndaj armiqve të shoqërisë së hapur?

Për shoqërinë liberale është e nevojshme dhe e dobishme që të heqë një vijë të qartë ndarëse. Kjo do të thotë që në Gjermani duhet të ndalohen perçet e burkat. Sikurse dhe poligamia, martesa e të miturve, gjymtimi i organeve gjentitale - në emër të fesë. Kjo do të thotë që politikisht duhet thënë jo. Me pjesën tjetër le të merren avokatët dhe juristët.

(Deutsche Welle)

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Erdogan shtrin dorën në Azerbajxhan, 4 të arrestuar për lidhje me Gylen
Gazetarja dhe aktivistja Asli Erdogan arrestohet për terrorizëm »
Article Logic
Execution time: 0.01181697845459
array(1) { ["section"]=> string(44) "perse-ndalimi-i-burkave-eshte-i-drejte-50312" }