Përshkallëzohet protesta, studentët "ngujohen" në fakultete (VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:52 10-01-2019 Përshkallëzohet protesta, studentët

Prej dy ditësh studentët e kanë zhvendosur protestën e tyre në ambjentet e fakulteteve përkatëse duke bojkotuar mësimin.

Ndërkohë, sot ata kanë përshkallëzuar protestën duke bllokuar dyert e fakulteteve me banka. Ndërkaq, një pjesë e të rinjve kanë zgjedhur të "ngujohen", duke qendruar të mbyllur në auditore, që siç thonë kjo situatë do të vazhdojë deri në plotësimin e të gjitha kërkesave të tyre.

Studenët e fakultetit të Drejtësisë dhe ata të Ekonomikut janë të parët që kanë zgjedhur këtë formë proteste. Ndërsa janë mbështetur në të njëjtën formë edhe nga studentët e universitetit të Elbasanit.

Ndërkaq, sot ka pasur edhe përplasje mes të rinjve, sigurisë së fakulteteve dhe forcave të policisë. Një incident u regjistrua në fakultetin e Shkencave të Natyrës, ku studentët kanë nxjerrë jashtë efektivët e policisë duke shkatuar edhe përplasje mes tyre.

Incidenti te Shkencat e Natyrës:

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Protesta nëpër fakultete, reagon ashpër zv.kryeministri: Ne as rrahim e as vrasim kënd, hapni shkollat!  
Nga bora në breshër dhe shi... Përmbyset situata e motit në Gjirokastër »
Article Logic
Execution time: 0.011550903320312
array(1) { ["section"]=> string(69) "pershkallezohet-protesta-studentet-ngujohen-ne-fakultete-video-148222" }