Personat që vuajnë nga migrena përveç dhimbjes kanë dhe diçka të përbashkët

Publikuar tek: bota, më 13:20 27-09-2016 Personat që vuajnë nga migrena përveç dhimbjes kanë dhe diçka të përbashkët

Mbi një miliardë njerëz vuajnë nga kjo migrena në mbarë botën.

Përveç dhumbjeve të tepërta  personat që vuajnë nga migrena kanë të përbashkët mungesën e vitaminës D në trupin e tyre.

Migrena ndikon ndjeshëm në aktivitetin e jetës së përditshme  për shkak të dhimbjeve të forta që shkakton dhe simptomave të tjera si të përziera, të vjella, ndjeshmëri ekstreme ndaj dritave dhe tingujve etj.

Sipas një studimi të ri të bërë nga spitali i fëmijëve “Cincinnati” është vënë re se shumica e pacientëve që vuanin nga migrena kishin mungesë të vitaminës D në trup, shkruan në një artikull të saj Mayo Clinic.

Sipas dr Suzanne Hagler, udhëheqëse e studimit, shtojcat e mineraleve dhe vitaminave, sidomos e vitaminës D mund të bëhen forma të dobishme të trajtimit të migrenës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Trump përplaset me Clinton: Nuk ka pamjen, nuk ka qëndrueshmërinë shëndetësore për t’u bërë presidente! Por ajo e "dërrmoi" fare në debat
“Debatin presidencial e fitoi Donald Trump” »
Article Logic
Execution time: 0.011399984359741
array(1) { ["section"]=> string(81) "personat-qe-vuajne-nga-migrena-pervec-dhimbjes-kane-dhe-dicka-te-perbashket-54278" }