Personi i parë në botë i shëruar nga HIV vdes nga një tjetër sëmundje e rrezikshme

Publikuar tek: bota, më 21:33 30-09-2020 Personi i parë në botë i shëruar nga HIV vdes nga një tjetër sëmundje e rrezikshme Timothy Ray Brown

Pas një beteje pesë-mujore me leuçeminë, personi i parë i njohur që u shërua nga HIV ka vdekur nga kanceri, sipas Shoqatës Ndërkombëtare të AIDS-it. Timothy Ray Brown, i njohur gjithashtu si "pacienti nga Berlini", ishte 54 vjeç.

Brown u konsiderua i kuruar nga HIV në 2008. Në 2007 Brown bëri një transplant të palcës së kockave në Berlin, për të trajtuar një sëmundje të veçantë me të cilën ishte diagnostikuar: leucemia akute mieloide (AML).

Palca e kockave që ai mori nga një dhurues i cili kishte gjene të rralla me një lloj mutacioni, që e kishte bërë dhuruesin natyralisht rezistent nga HIV, gjen i njohur si ÇR5-delta 32.

Broën u shërua nga HIV, por për gjashtë muajt e fundit ai kishte përjetuar një përsëritje të leucemisë që kishte hyrë në shtyllën kurrizore dhe trurin e tij, sipas Shoqatës Ndërkombëtare të AIDS (IAS).

Në të gjithë botën, ka 38 milion njerëz që aktualisht jetojnë me HIV AIDS, sipas Programit të Përbashkët të Kombeve të Bashkuara për HIV / AIDS.

Brown jetoi në Berlin nga 1993 deri në 2010 ndërsa punonte në një kafene dhe si përkthyes gjermanisht-anglisht. Ai u diagnostikua me HIV në 1995 dhe më vonë u diagnostikua me AML në 2007, raporton CNN.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012317895889282
array(1) { ["section"]=> string(89) "personi-i-pare-ne-bote-i-sheruar-nga-hiv-vdes-nga-nje-tjeter-semundje-e-rrezikshme-222260" }