Peruxha/ Kapet pas 11 vitesh skafisti shqiptar i tragjedisë së 9 janarit

Publikuar tek: aktualitet, më 13:30 09-03-2015 Peruxha/ Kapet pas 11 vitesh skafisti shqiptar i tragjedisë së 9 janarit

Viron Robaj, 40 vjeç, skafisti shqiptar i 9 janarit në Karaburun, i dënuar me 25 vite burg për trafik të qenieve njerëzore, i konsideruar si përgjegjës kryesor për tragjedinë është arrestuar.

Më herët më (5 shkurt) policia e Vlorës arrestoi edhe dy punonjës policie që kishin pajisur me pasaportë false skafistin e shpallur në kërkim ndërkombëtar prej 11 vitesh.

Leonel Begaj dhe Lirim Malaj ishin efektivët që i siguruan pasaportën biometrike skafistit Robaj me të dhënat e dikujt tjetër.

Gjykata e Vlorës e ksihte dënuar skafistin me 25 vite burg për tragjedinë ku humbën jetën 21 persona.

Virion Robaj u arrestua në Itali nëpërmjet identifikimit të gjurmëve nga ana e policisë . Skafistit iu sekuestrua pasaporta false dhe është duke u ekstraduar drejt Shqipërisë. 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mesnatë, një makinë shtyp 34 vjeçarin, e lë në kanal në rrugën e Shkodrës
Nishani uron mësuesit, apel qeverisë për mirëtrajtimin e tyre »
Article Logic
Execution time: 0.0099751949310303
array(1) { ["section"]=> string(76) "peruxha-kapet-pas-11-vitesh-skafisti-shqiptar-i-tragjedise-se-9-janarit-5357" }