Pesë pasojat, me të cilat do ndeshen britanikët pas daljes nga Bashkimi Europian

Publikuar tek: bota, më 13:17 24-06-2016 Pesë pasojat, me të cilat do ndeshen britanikët pas daljes nga Bashkimi Europian

Britanikët kanë vendosur të dalin nga Bashkimi Europian me një referendum që u mbajt ditën e djeshme. Kryeministri David Cameron dha dorëheqjen, ndërsa ekspertët listojnë pasojat e ndjeshme mbi britanikët. ‘’Financial Times’’ rendit 5 pasojat më të mëdha, që do shoqërojnë britanikët tani e në vazhdim, por jo vetëm ata, edhe qytetarët e vendeve që janë aktualisht në BE.

1.Kriza qeveritare

Përveçse duke shkaktuar një goditje të mprehtë, afatshkurtër, për ekonominë e Britanisë, pasoja e parë e votimit të së enjtes që të linin BE-në do të jetë një krizë qeveritare në Londër. David Cameron tani është pothuajse e sigurtë që do japë dorëheqjen si kryeministër dhe udhëheqës i Partisë Konservatore - me siguri sa më shpejt (Tashmë e ka dhënë). Një administratë e re konservatore, dukshëm anti-BE, do ta zëvendësojë atë.

Nëse nuk menaxhohet me kujdes, ky proces do të dëmtojë marrëdhëniet midis Londrës dhe kryeqyteteve të tjera të BE-së. Këta do ta interpretojnë votën ‘’Brexit’’ si një goditje çekiç për unitetin e Evropës. Për hir të mbrojtjes së këtij uniteti, ata nuk do të jenë më në dispozicion për të ofruar marrëveshje bujare post-Brexit për Britaninë. Negociatat do të jenë në rrezik të shndërrohen në një tërheqje të hidhur ‘’të luftës’’, duke e shkëputur Europën nga biznese të tjera urgjente.

2. Tregjet financiare

Së dyti, Brexit do të bëjë që tregjet financiare të jenë më të ndjeshëm ndaj dobësive të eurozonës 19-vendëshe. Investitorët do të pyesin nëse në dritën e shokut ‘’Brexit’’, qeveritë e eurozonës do kenë vullnetin politik dhe nëse do japin mbështetje publike për të forcuar arkitekturën e bashkimit monetar evropian.

Një test do të jetë nëse bashkimi bankar në Evropë, duke përfshirë një plan për sigurimin e depozitave të përbashkëta, do të bëjë përparim gjatë 12 muajve të ardhshëm. Aktualisht është e bllokuar. Propozimet më ambicioze, të tilla si plani italian për "lidhjet e migracionit" të përbashkët të BE-së, do të ketë pak shanse për t’u shndërruar në veprim.

Shtetet individuale të eurozonës do të jetë nën shqyrtim të tregut intensiv. Përpara votimit britanik, pati një zgjerim nëpërmjet obligacioneve të qeverisë gjermane dhe ato më pak të forta financiarisht nga vendet jugore evropiane.

Opinioni për Portugalinë, e cila është e sunduar nga një koalicion i dobët i majtë dhe i moderuar e radikal, është shqetësues për investitorët. Problemet e rrënjosura thellë për Greqinë janë ende të afërta. Në Spanjë, e cila mban zgjedhjet e përgjithshme të dielën, perspektivat për qeveri të qëndrueshme dhe reforma ekonomike janë plot me një sistem të fragmentuar të partive politike dhe separatizmit katalanas.

3. Lëvizjet politike anti-krijimit të BE-së

Së treti, lëvizjet politike anti-krijimit të BE-së, sidomos partitë e ekstremit të djathtë në Evropën Perëndimore, do të marrin frymëzim nga ‘’Brexit’’. Ndër më të nxiturit do të jetë Fronti Kombëtar i Francës, udhëheqësi i të cilit, Marine Le Pen, është duke synuar zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm. Ajo nuk ka gjasa për të fituar, por ajo mund të jetë e forta e dytë.

Brexit do të thotë një rrugë me gunga përpara, për ekonominë në Mbretërinë e Bashkuar.

E djathta ekstreme nuk do të vijë në pushtet në çdo vend të BE-së, por do të jetë e aftë për të tërhequr mbështetje të mjaftueshme për të formësuar debatin politik, si majtas dhe djathtas,  si dhe të drejtën dhe arsyet për të ndikuar në veprimet e qeverive. Politika e emigracionit do të jetë një rast i tillë.

4. Integrimi i afërt

Së katërti, BE-ja do të jetë nën presion për të zhvilluar propozime të reja për integrim të afërt. Një plan i trashë si ashtuquajturi "Raporti i pesë presidentëve'' i vitit të kaluar, i cili menjëherë mbledh pluhurin në Bruksel, nuk do të mjaftojë. Nëse bashkimi i afërt ekonomik dhe monetar është i pamundur, francezët dhe gjermanët do të paraqesin planet për më shumë bashkëpunim në fusha të tilla si mbrojtjen dhe sigurinë e brendshme.

5. Ekuilibri i brendshëm

Së fundi, dalja e Britanisë nga BE-ja do të prishë ekuilibrin e brendshëm të BE-së. Me Britaninë, shtatë vende jo-europiane të bllokut do të përbëjnë vetëm 15 për qind të prodhimit ekonomik të BE-së, në krahasim me më shumë se 30 për qind të atyre që ishin me Britaninë ne BE. Brexit do rrisë supremacinë politike dhe ekonomike të Gjermanisë në BE - një perspektivë që as Berlini dhe as partnerët e tij s’e mirëpresin.

Brexit do të dëmtojë kohezionin e BE-së, besimin dhe reputacionin ndërkombëtar. Pasoja më e madhe e të gjithëve, pra, është që Brexit do të minojë rendin liberal politik dhe ekonomik për të cilin Britania, BE-ja dhe aleatët e miqtë e tyre qëndrojnë përreth botës./ ‘’FINANCIAL TIMES”

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Merkel në konferencë për shtyp pas daljes së Britanisë nga BE: Gjermania do e vazhdojë partneritetin
Barack Obama: Britanikët vendosën, ne i respektojmë. I rëndësishëm anëtarësimi në NATO »
Article Logic
Execution time: 0.012574911117554
array(1) { ["section"]=> string(85) "pese-pasojat-me-te-cilat-do-ndeshen-britaniket-pas-daljes-nga-bashkimi-europian-44483" }