Peshorja e shtrembër e drejtësisë shqiptare

Publikuar tek: fcb-bomb, më 14:21 10-03-2015 Peshorja e shtrembër e drejtësisë shqiptare

Të parët që kanë shprehur revoltën e tyre rreth vendimeve të gjykatës për të dyja çështjet si atë të Nazime Vishës dhe të Kostandin Xhuvanit, përveç familjarëve, kanë qenë qytetarët shqiptarë.

Drejtësia e padrejtë: Një ditë më parë Kostandini i cili vrau 4 persona, kërkoi që gjykata të merrte parasysh rrethanat e vrasjes, prokuroria kërkoi dënim më burgim të përjetshëm e gjykata dha 35 vite dënim me burg. Edhe matematikisht, ky dënim është më i ulët krahasuar me dënimin që iu dha Nazime Vishës.

Pëshorja e prishur e drejtësisë: Për Nazimen, rrethanat në të cilat e kreu vrasjen sigurisht që ishin krejtësisht të ndryshme, prokuroria kërkoi 17 vite burg dhe gjykata e dënoi me 10 vite. Nazimja nuk kishte miq as në politikë as në drejtësi, por në krahë i dolën intelektualët me peticionin që nuk u mor parasysh dhe qytetarët e shumtë shqiptarë.

Të gjithë janë të barabartë përpara ligjit, por në Shqipëri me sa duket ligji nuk është njësoj për të gjithë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093169212341309
array(1) { ["section"]=> string(48) "peshorja-e-shtrember-e-drejtesise-shqiptare-5453" }