Peticioni, kërkojnë heqjen e çmimit për ‘’Vrimën’’ e Rita Petro

Publikuar tek: kulture-art, më 13:52 25-12-2015 Peticioni, kërkojnë heqjen e çmimit për ‘’Vrimën’’ e Rita Petro

Kërkohet online mbështetja e shqiptarëve që poetes Rita Petro t’I heqin çmimin ‘’Lumo Skëndo’’, që ka marrë me poezitë erotike të filmi vrima.

Me një peticion online, kërkohet heqja e çmimit:

“Me anë të këtij peticioni synojmë të arrijmë anullimin e "Çmimi Kombëtar i Bibliofilisë “Lumo Skëndo”.

Ky çmim i shërben vlerësimit dhe stimulimit të botimeve me vlera të spikatura bibliofilike e intelektuale, nëpërmjet evokimit të personalitetit të kulturës dhe politikës shqiptare, Lumo Skëndo (Mit’hat Frashërit) veçanërisht si themelues i bibliofilisë shqiptare.

Kjo është fytyra e çmimit "Lumo Skëndo" që asnjë nuk mund të gjejë ndonjë të përbashkët me "Vrima" të Rita Petros. Figuracion, muzikalitet, ndjenje (jo thjesht akt), intelektualitet, janë cilësi që "Vrima" i mban?

Ky libër nuk mund të qëndrojë përkrah Kadaresë e Camajt...

Jo degjenerimi e dhunim të pjesës më të çmuar tonën, shpirtit tonë, kulturës sonë.

Firmos dhe ti këtë peticion, mos hesht!”, shkruan formuluesi i peticionit.

peticionvrimaok

 

LEXO EDHE:JA POEZIA ME E BUKUR EROTIKE SHQIPTARE, ''HIQI BREKET DHE SHIKO MES KOFSHEVE''

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030465126037598
array(1) { ["section"]=> string(64) "peticioni-kerkojne-heqjen-e-cmimit-per-vrimen-e-rita-petro-28538" }