Petrit Malaj, në garë me Elvira Dones për postin e drejtorit të RTSH-së

Publikuar tek: aktualitet, më 11:33 10-06-2015 Petrit Malaj, në garë me Elvira Dones për postin e drejtorit të RTSH-së Petrit Malaj dhe Elvira Dones

Petrit Malaj, rektori i Universitetit të Arteve, kandidon përballë shkrimtares Elvira Dones. Ai ka paraqitur platformën e tij sot, në ditën e fundit të afatit për drejtor të RTSH-së. Malaj ka pohuar për mediet kandidimin e tij.

Më herët në mëngjes Elvira Dones, e komentuar ditët e fundit si drejtoresha e re e Radio Televizionit Shqiptar, ka dorëzuar platformën e saj për dëgjesë para Këshillit Drejtues. Shkrimtarja shqiptare është kandidatura kryesore për postin e drejtorit të Përgjithshëm.

Dones është edhe kandidatura e parapëlqyer e kryeministrit Edi Rama, i cili e ka shfaqur hapur pëlqimin për të në postin e drejtorit të Përgjithshëm të RTSH-së.

Malaj ka qenë edhe Zv/Kryetar I Këshillit Drejtues të RTSH-së në vitin 2003 si dhe anëtar i Këshillit Bashkiak të Tiranes. Në 2008 u zgjodh Rektor i Akademisë së Arteve të Bukura.

Elvira Dones është shkrimtarja e romaneve ‘’Hana’’, ‘’Luftë e vogël e përkorë’’, ‘’Më pas heshtja’’, ‘’I love Tom Hanks’’, ‘’Ditë e bardhë e fyer’’, ‘’Yjet nuk vishen kështu’’, ‘’Lule të gabuara’’ etj. Ajo është autore edhe e një serie dokumentaresh televizivë për trafikun njerëzor në dy anët e Adriatikut. Sot është afati i fundit i dorëzimit të platformave të kandidatëve për drejtorë në RTSH.Dones është autore edhe e një serie dokumentaresh televizivë për trafikun njerëzor në dy anët e Adriatikut. Sot është afati i fundit i dorëzimit të platformave të kandidatëve për drejtorë në RTSH.

Malaj ka luajtur në shumë filma si: " Qortimet e vjeshtës ", " Besa e kuqe ", " Nëntori i dytë ", " Vendimi ", " Gjurmë në dëborë ", " Dasma e shtyrë ", " Kur hapen dyert e jetës ", " Balada e Kurbinit ",  " Skënderbeu ", " Kolonel Bunker ", " Lule të kuqe, lule të zeza ", " Lindje, perëndim, lindje ", etj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kërkonte të shkonte në Angli, babai ndalon djalin duke e vrarë me një plumb në kokë, Ismaili: Doja ta trembja
Skandali/Në Maturën Shtetërore përdoret termi ‘’Arixhi’’, revoltohen romët dhe egjiptianët: Po na fyeni »
Article Logic
Execution time: 0.017480134963989
array(1) { ["section"]=> string(76) "petrit-malaj-ne-gare-me-elvira-dones-per-postin-e-drejtorit-te-rtsh-se-13148" }