Pezullimi i Mynyr Konit, ja kush emërohet në vend të tij (DENONCIMI)

Publikuar tek: fcb-bomb, më 11:45 15-04-2019 Pezullimi i Mynyr Konit, ja kush emërohet në vend të tij (DENONCIMI) Shahini-Koni

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, përmes një konference dy ditë më parë kërkoi pezullimin e rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Konit nga detyra, duke i kërkuar Presidentit Meta shkarkimin e tij.

Kompetencat e Mynyr Konit ndërkaq, i kanë kaluar rektorit Bernard Dosti për të cilin Taulant Muka thotë se është kapur me plagjiaturë.

Madje, Mynyr Koni, më herët ka bërë një kërkesë për verifikimin e plagjiaturës së Dostit por sipas tij, ky veprim është penguar nga Dhori Kule.

“Besa Shahini, nuk e di cfare emri ti ve veprimit te fundem qe sapo ke nderrmare. Shkarkon Mynur Koni dhe emeron rektor Bernard Dosti me publikime plagjiature! Ku eshte standardi qe vendo Besa? Z. Dosti eshte denoncuar publikisht per artikull plagjiature (me bashkautor ish zv/ministrin e Arsimit Ervin Demo) ne Ora Nees. Madje ka nje kerkese te z. Koni per verifikimin e plagjiature se z. Dosti, por qe eshte penguar si veprim nga Dhori Kule. Ky eshte standardi i Ministrise se Arsimit, lartesoni hajdutet inteletual per te shkaterruar arsimin dhe te ardhmen e te rinjve”, shkruan Muka.

56960616_10214757322502489_8270347239440777216_o.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.006533145904541
array(1) { ["section"]=> string(72) "pezullimi-i-mynyr-konit-ja-kush-emerohet-ne-vend-te-tij-denoncimi-160489" }