Pezullohet gjyqtarja, në hetim për korrupsion 50 mijë euro për 1 vendim

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:12 17-07-2016 Pezullohet gjyqtarja, në hetim për korrupsion 50 mijë euro për 1 vendim

Në foto është gjyqtarja Majlinda Andrea. Me kërkesë të Prokurorisë së Përgjithshme, Gjykata e Lartë ka caktuar dje masën e sigurisë “pezullim nga detyra” për gjyqtaren Majlinda Andrea, për korrupsion pasiv (50 mijë euro për 1 vendim) dhe ka vendosur gjithashtu masën e sigurisë “arrest në burg” për bashkëshortin e gjyqtares, Odhise Andrea, si edhe për 3 shtetas të tjerë, të dyshuar për veprat penale të “Korrupsionit pasiv të gjyqtarëve”. 

Por masa e sigurimit për bashkëshortët Andrea nuk është mundur të ekzekutohet, pasi ata janë larguar jashtë Shqipërisë pak orë para se Gjykata e Lartë të vendoste masat e sigurimit ndaj tyre.Pas kësaj ka reaguar demokrati Oerd Bylykbashi i cili thotë se duhet reformë që i çon gjyqtarët dhe prokurorët në burg dhe jo në shtëpi. ''Vettingu i Rames, gjyqtarin qe merr para dhe shumefishon pasurine thjesht e heq nga puna dhe e dergon ne shtepi. Korrupsioni eshte krim, kerkon ndeshkim. Me burg!'', theksoi demokrati.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « GRUSHTI I SHTETIT- Turqit në panik, ushtarakët në lëvizje, tanke, armë, flamuj, gjak dhe dështim
Meta ultimatum: Të kyçemi në Kuvend ose jap dorëheqjen dhe propozoj qeveri ekspertësh! »
Article Logic
Execution time: 0.011013984680176
array(1) { ["section"]=> string(76) "pezullohet-gjyqtarja-ne-hetim-per-korrupsion-50-mije-euro-per-1-vendim-46839" }