Philips e thotë PRERË: Procesi i dialogut Prishtinë-Beograd po zvarritet, Perëndimi t’i japë ultimatum Serbisë

Publikuar tek: rajon, më 20:10 13-01-2021 Philips e thotë PRERË: Procesi i dialogut Prishtinë-Beograd po zvarritet, Perëndimi t’i japë ultimatum Serbisë David Philips

Ish-këshilltari i lartë i DASH-it dhe njohësi i mirë i Ballkanit, David Philips, në një intervistë për RTV Dukagjinin ka thënë se procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë po zvarritet.

Sipas tij ka ardhur koha që shtetet e perëndimit t’i japin ultimatum Serbisë për finalizimin e marrëveshjes më Kosovën. David Philips thotë se dialogut i mungon qartësia.

“Duhet të kemi një agjendë të qartë për dialogun. Qartësia ka munguar në negociatat mes Kosovës dhe Serbisë. A po negociojnë palët për njohje të ndërsjellë? A po flasin për aranzhime tjera si pjesë e një strategjie për zbutje të konfliktit? Pikëpamja ime personale është se dialogu duhet të përqendrohet te njohja e Kosovës nga Serbia si vend sovran brenda kufijve aktual. Kjo është mënyra e vetme për një marrëveshje të qëndrueshme dhe paqësore”, deklaroi Philips.

Philips mendon se Perëndimi duhet t’i jep ultimatum Serbisë, ose të pranojë marrëveshjen ose ta lërë fare, teksa i mshon faktit se marrëveshja e 4 shtatorit në Uashington nuk solli asgjë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Të larta SHIFRAT e Covid-19 në Itali, Greqia me ulje (BILANCI)
Tragjike/ Gjendet e pajetë një grua 56-vjeçare brenda një makine në fshatin Partesh »
Article Logic
Execution time: 0.01047682762146
array(1) { ["section"]=> string(115) "philips-e-thote-prere-procesi-i-dialogut-prishtine-beograd-po-zvarritet-perendimi-t-i-jape-ultimatum-serbise-234872" }