Piratët somalezë sulmojnë anijen amerikane por përfundojnë keq (Video)

Publikuar tek: bota, më 17:19 24-04-2017 Piratët somalezë sulmojnë anijen amerikane por përfundojnë keq (Video)

Të pajisur me varka të vogla lundrimi e të armatosur gjer në dhëmbë, piratët somalezë sulmojnë herë pas here anijet e transportit që kalojnë pranë brigjeve të Somalisë duke grabitur ekuipazhin apo shpesh duke i mbajtur ata peng derisa shteti i tyre t’iu paguajë miliona euro.

Gjiri i Adenit është një nga zonat më të rrezikshme për qindra mijëra anije ndërkombëtare që kalojnë përmes kanalit të Suezit çdo vit dhe shpesh bien pre e piratëve, shkruan Newsbomb.al.

Një rast i tillë është kapur në kamera teksa një varkë e vogël me rreth 4-5 piratë i është sulur anijes amerikane, por është përballur me një breshëri plumbash nga roja private që ndohej në bordin e anijes.

Pamjet që ngjajnë si të shkëputura nga ndonjë film aksion, janë në fakt të vërteta, dhe dyshohet se piratët janë qëlluar për vdekje. Varka e tyre shihet teksa mbetet pas, ndërsa rojet e anijes qëllojnë në drejtim të një varke të dytë që shfaqet në horizont.

Rreth 100 aniije në vit që kalojnë përmes Detit Arabik, Gjirit të Adenit dhe Detit të Kuq, bien pre e piratëve somalezë. /Newsbomb.al

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013058185577393
array(1) { ["section"]=> string(74) "piratet-somaleze-sulmojne-anijen-amerikane-por-perfundojne-keq-video-76283" }