Pishina e parë natyrale pa përbërës kimikë, filtrohet nga bimët ujore

Publikuar tek: bota, më 16:59 05-05-2015 Pishina e parë natyrale pa përbërës kimikë, filtrohet nga bimët ujore

Pishina e parë natyrale dhe publike e cila nuk filtrohet me përbërës kimikë, por me bimët që janë të mbjella pranë saj ndodhet në Londër, pranë stacionit të trenit “King Cross”. Për pastrimin e saj shërbejnë bimët e ndryshme që rriten nga toka dhe fauna ujore. Kjo pishinë është pjesë e programit artistik publik “Relay”.

“Uji është burim i jetës dhe metaforë e rigjenerimit. Zhytja në të ju bën të kuptoni ndikimin në natyrë. Është një lloj “burimi pagëzimi” dyzet metra i gjatë dhe 10 i thellë i cili mund të mbajë deri në 100  persona brenda. Pishina është quajtur një laborator i vogël në të cilën krijohet marrëdhënie midis tokës, ujit dhe trupit”, shprehet një artiste.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0052738189697266
array(1) { ["section"]=> string(74) "pishina-e-pare-natyrale-pa-perberes-kimike-filtrohet-nga-bimet-ujore-10429" }