Pistoleta prej ari, jelekë antiplumb...ky është shqiptari, 'koka' e bandës së gjobave ndaj bizneseve në Greqi (FOTO)

Publikuar tek: rajon, më 21:27 08-07-2020 Pistoleta prej ari, jelekë antiplumb...ky është shqiptari, 'koka' e bandës së gjobave ndaj bizneseve në Greqi (FOTO) Kreu i bandës së shantazhit

Pistoleta prej ari, jelekë anti-plumbi dhe një T-shirt me stil mafioz janë disa nga fotot e postuara në faqet e tyre personale në rrjetet sociale nga pjesëtarët e grupit të shantazhit, shkruajnë mediat greke.

 

Udhëheqësi i dyshuar i organizatës kriminale fotografohej vazhdimisht me armë, duke dërguar kështu mesazhe për rivalët e tij.

cnn.png

Krimineli u arrestua disa muaj më parë në Astakos pas një operacioni të madh nga Prokuroria pasi dyshohet se mori pjesë në një rrjet të madh të tregtarëve të drogës.

cnn1_copy.jpg

CNN grek ka zbuluar mënyrën se si tregtarët e vegjël jepnin para tek grupi pas kërcënimeve të tyre. I gjithë aktiviteti zhvillohej në një dyqan në Korydallos që ishte shndërruar në selinë e tyre.

cnn12.png

Përshkrimi i një prej punonjësve tregon se paratë janë dorëzuar në zarfe të mbyllura.

cnnf.png

“(…) Në orët e para të mëngjesit, njerëz të ndryshëm, burra, erdhën dhe më dhanë një zarf të mbyllur kafeje që kishte para brenda. Njëri prej tyre më kishte kërkuar disa herë një zarf dhe e pashë që futeshin para.”

af.png

Edhe shitësit e dyqaneve pranuan se u jepnin para shantazhuesve çdo muaj.

nasjbvfnz.png

“Askush nuk më ka kërkuar të paguaj mbrojtje, por për shkak se kam një problem me disa fqinjë që më shqetësojnë herë pas here, ndonjëherë kam kërkuar nga ata që të më ndihmojnë. Ata kaluan andej dhe unë jepja një sasi të hollash çdo muaj për dyqanin “.

Një ish-anëtar besuar ka zbërthyer të gjithë veprimtarinë e paligjshme duke përshkruar detaje të grupit.

Në dëshminë e tij, e cila zbulohet nga CNN grek, ai shprehet:

“(…) Fillova të rrija me P. rreth katër vjet më parë kur ai më ndihmoi sepse kisha disa probleme me Thr., I cili kishte kërkuar 100 € për të kthyer një motoçikletë. Disa shqiptarë e kishin vjedhur atë nga unë.. Pastaj filluam të rrinim shumë dhe ai shpesh më dërgonte për të kryer shërbime, për të blerë gjëra, për të marrë para nga vende të ndryshme. Ai më kishte thënë ta quaja xhaxha”.

Sidoqoftë, ditët që pasuan për ish-anëtarin e bandës ishin të errëta. Sipas tij, ai u sulmua ndërsa shtëpia e prindërve të tij u dogj.

“… Pas 15-20 ditësh, dikush shkoi në shtëpinë e nënës time në Drapetsona, theu xhamin, dhe i vuri zjarrit. Disa gjëra ndodhën … Në të njëjtën ditë, një fqinj më tha që pa një makinë të bardhë dhe pa targa duke dalë nga shtëpia”, tha ai, duke shtuar se banda merrte 400 euro në muaj për një dyqan për ta ‘mbrojtur’

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010152101516724
array(1) { ["section"]=> string(115) "pistoleta-prej-ari-jeleke-antiplumb-ky-eshte-shqiptari-koka-e-bandes-se-gjobave-ndaj-bizneseve-ne-greqi-foto-213271" }