Piu helm "live" para gjykatësve në Hagë, vdes ish-komandanti kroat

Publikuar tek: bota, më 15:55 29-11-2017 Piu helm

Slobodan Haljak, ish-komandanti i forcave kroate të Bosnjës i cili piu helm sot në seancën dëgjimore në Gjykatën e Hagës, ka ndërruar jetë.

Lajmin e bën me dije televizioni kroat i cili thotë se 72-vjeçari ka ndërruar jetë pasi piu helmin në sallën e gjyqit.

Slobodan Praljak ka pirë helm në Gjykatën e Hagës pasi u shpall fajtor për krime lufte.

Ai ishte i dënuar me 20 vjet burg në 2013 për kryerjen e krimeve të luftës në Mostar, Bosnje.

Pasi dëgjoi vendimin, ai i e ktheu shishen e vogël me fund dhe u shpreh: "Nuk jam kriminel lufte."

Menjëherë pas aktit seanca u pezullua me urdhër të gjykatësit.

Slobodan Parljak është një nga 6 ish-udhëheqësit politikë dhe ushtarakë kroatë të bosnjes që ka dalë në gjyq për gjykimin përfundimtar të apelit.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012640953063965
array(1) { ["section"]=> string(70) "piu-helm-live-para-gjykatesve-ne-hage-vdes-ish-komandanti-kroat-101234" }