Pjesë e plejadës së artë, ndahet nga jeta ikona e kinematografisë Leze Qena

Publikuar tek: kulture-art, më 12:29 25-03-2020 Pjesë e plejadës së artë, ndahet nga jeta ikona e kinematografisë Leze Qena

Ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 85-vjeçare ikona e kinematografisë kosovare Leze Qena.

Lajmin e ka konfirmuar Shefi i Intenzivës në QKUK, Shaqir Uka, i cili ka deklaruar se ajo ndodhej në spital që nga data 6 mars dhe ka pasur probleme në bark.

Leze Qena i përket plejadës së lartë, pasi kishte plot 55 vite në skenë.

Ajo ka qenë një ndër aktoret e para të Teatrit të Kosovës, ku ka luajtur krah figurave të shquara si Bekim Fehmiu, Istref Begolli etj.

Disa nga rolet më të spikatura të saj janë në ‘Shkolla e fshatit’, ‘Familja moderne’, ‘Macja’ dhe ‘I ikuri’.

Së fundmi, është dalluar edhe si një figurë e njohur në reklamat televizive me emrat e rinj të estradës si për shembull Ledri Vula./newsbomb.al

download_copy_copy.jpg

auto_leze-qena1479827975.jpg

Qena.jpg

15781163_1364849436893181_3338096235137128167_n.jpg

 

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0095870494842529
array(1) { ["section"]=> string(81) "pjese-e-plejades-se-arte-ndahet-nga-jeta-ikona-e-kinematografise-leze-qena-200017" }