Planifikohet aplikacioni që paralajmëron aktet terroriste dhe katastrofat natyrore

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 22:18 26-07-2016 Planifikohet aplikacioni që paralajmëron aktet terroriste dhe katastrofat natyrore

Është Zvicra e cila po planifikon krijimin e një aplikacioni për telefonat celularë për informimin e popullatës në lidhje me terrorin dhe katastrofat natyrore.

Bëhet e ditur se aplikacioni do të mundësohet për përdorim vitin e ardhshëm.

Sipas medias lokale, Ministria zvicerane e Mbrojtjes po përgatitet për futjen në përdorim të një aplikacioni të ngjashëm me atë që po përdoret në Francë dhe në disa qytete në Gjermani që, pas sulmeve terroriste, informon qytetarët se nga cilat rrugë apo sheshe duhet qëndruar larg dhe në cilat linja të transportit publik ka pengesa.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.03933310508728
array(1) { ["section"]=> string(88) "planifikohet-aplikacioni-qe-paralajmeron-aktet-terroriste-dhe-katastrofat-natyrore-47813" }