PLAS edhe në Amerikë: Protesta të dhunshme, raportohen më shumë se 10 të vdekur

Publikuar tek: bota, më 17:27 21-04-2018 PLAS edhe në Amerikë: Protesta të dhunshme, raportohen më shumë se 10 të vdekur Foto nga protesta

Rreth 10 të vdekur janë raportuar nga policia pas disa protestave të dhunshme në Nikaragua që nisëm ditën e mërkurë.

Sipas mediave vendase, tubimi nisi pas një organizimi nga pensionistët për ligjin e ri të kontributit të punëtorëve, ndërsa gjatë ditës turmës iu bashkuan edhe qytetarë të tjerë.

Nga protestat e dhunshme mbetën të plagosur rreth 100 qytetarë, ndërsa deri më tani raportohen 10 të vdekur mes tyre edhe një polic.

Zv/Presidenti Rosario Murillo e ka dënuar rëndë dhunën e ushtruar, duke shtuar se qeveria është e gatshme për një dialog mes palëve.

Disa ndërtesave shumëkatëshe në kryeqytetin e Nikaraguas, Managua u është vendosur zjarri, ndërsa dëmet materiale janë të shumta.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013193845748901
array(1) { ["section"]=> string(84) "plas-edhe-ne-amerike-protesta-te-dhunshme-raportohen-me-shume-se-10-te-vdekur-117771" }