Plas ‘fake news’: Donald Trump me origjinë shqiptare, nip i Jerliut dhe Sevdijes

Publikuar tek: fcb-bomb, më 21:51 21-04-2019 Plas ‘fake news’: Donald Trump me origjinë shqiptare, nip i Jerliut dhe Sevdijes

“Donald Trump është me origjinë shqiptare nga Ferizaj i Kosovës”.

Ky lajm fals i publikuar së fundmi në rrjetet sociale, edhe pse në çdo rresht të tij nuk ka se si të mos të të bëjë të qeshësh me të madhe, po përhapet me shpejtësi dhe të shumtë janë ata që e besojnë si të vërtetë.

Sipas lajmit, Donald J Trump është nipi i Jerli Jerliut nga fshati Talinoc i Ferizajt. Jerliu ishte i martuar me Sevdijen, gjyshen e presidentit amerikan, por pas një hasmërie në fshat, vendosi të largohej drejt SHBA-ve, ku edhe ndryshoi identitet, thotë artikulli.

Në të vërtetë, gjyshi i Donald Trump, Friedrich Trump ishte një biznesmen i suksesshëm amerikano-gjerman, i lindur në Kalstadt të Mbretërisë së Bavarisë. Ai u martua me Elisabeth Christ, vajzë nga një familje tepër e pasur po nga i njëjti qytet. Bashkë patën tre fëmijë, ndër ta edhe Frederick Christ Trump, babain e presidentit aktual amerikan Donald J Trump. Nëna e Trump, Mary Anne MacLeod Trump është me origjinë skoceze.

dfherhy5h5h.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030551910400391
array(1) { ["section"]=> string(83) "plas-fake-news-donald-trump-me-origjine-shqiptare-nip-i-jerliut-dhe-sevdijes-161323" }