Plas sherri në Komision/ Malaj- Ahmetajt: Të kam mësuar si të jesh i dobishëm (DEBATI)

Publikuar tek: aktualitet, më 10:40 16-12-2019 Plas sherri në Komision/ Malaj- Ahmetajt: Të kam mësuar si të jesh i dobishëm (DEBATI)

Ka nisur me debate, mbledhja në Komisionin e Ekonomisë ku po diskutohet lidhur me shkarkimin e Arben Malaj.

Ish-ministri i Financave Malaj i drejtuar Ahmetaj duke i thënë se dikur ai e mësoi të jetë i dobishëm për Shqipërinë.

Sakaq Malaj ka kërkuar që të kishte një përfaqësues nga ana e kryeministrisë, pasi çështja duhet trajtuar ligjërisht.

Ndërkohë Ahmetaj, është shprehur se ligji nuk shpreh detyrim, megjithatë Këshilli i Ministrave nuk ka dërguar përfaqësues.

Pjesë nga debati:

Malaj: Unë do të bëj raportimin profesional në raport me propozimin  që ju mund ta thonit se iniciuesi i këtij propozimi është vetë kryeministri dhe këtu ka një ngërc institucional sepse cdo vendim i qeverisë vjen me dy firma, me firmën e propozuesit dhe me firmën e kryeministrit, në këtë rast kush është përfaqësuesi i qeverisë dhe kush është përfaqësuesi i kryeministrit në këtë ballafaqim publik, mun të më ndihmoni zoti kryetar ta kuptoj procedurën?

Ahmetaj: Po ligji i jep të drejtë këshillit të ministrave që të ketë prezent një përfaqëues, këshilli i ministrave është njoftuar për këtë seancë. Ka njoftuar që nuk do të sjellë përfaqësues. Unë do ti referohem kuvendit, është e drejtë dhe jo detyrim.

Malaj në respekt te marrëdhënies…

Malaj: Jo unë s’kam asnjë marrëdhënie me ju. Vetëm profesionale. Bashkë i lame pas qe ne vitin 1997 kur digjej Shqipëria

Ahmetaj: Ju kërkuat avokat…s’është e nevojshme, por dakord

Malaj: Dikur ju mësoja unë juve të ishit i dobishëm për Shqipërinë, tani do më tregoni ju mua nëse duhet ose jo avokat.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zyrtarë, pronarë e ndërtues, 9 të arrestuarit pas tërmetit dalin sot përpara Gjykatës
Basha në tryezë me përfaqësues të fjalës: 'Ligji për Mediat' censurë e Ramës, do e anulojmë sapo të marrim qeverisjen »
Article Logic
Execution time: 0.013259172439575
array(1) { ["section"]=> string(88) "plas-sherri-ne-komision-malaj-ahmetajt-te-kam-mesuar-si-te-jesh-i-dobishem-debati-189529" }