Plasari zbulon fotot e rralla, ja si promovohej filmi “Skënderbeu” në festivalin e Kanës në vitin 1953

Publikuar tek: kulture-art, më 21:45 16-06-2017 Plasari zbulon fotot e rralla, ja si promovohej filmi “Skënderbeu” në festivalin e Kanës në vitin 1953

Filmi “Skënderbeu” është një filmat më të sukseshëm të kinematografisë shqiptare. Studiuesi Aurel Plasari, me anë të një statusi në “Facebook”, ka zbuluar posterin e filmit  e këtij filmi ku ai ka marrë pjesë në Festivalin e Kanës në vitin 1953.

Më tej Plasari ka shkruar se, filmi është vlerësuar me çmimin e regjisë.

Statusi i plotë i Aurel Plasari:

“SKËNDERBEU” / “ВЕЛИКИЙ ВОИН АЛБАНИИ : СКАНДЕРБЕГ

Në mbarë Europën paska pasur sukses “Skënderbeu” i 1953-shit, dhe jo vetëm në Shqipëri e në republikat e “Bashkimit Sovjetik”. Madje filmi paska marrë pjesë në Festivalin e Kanës të vitit 1954 dhe ka marrë “Çmimin e veçantë” për regjinë. Ja vetëm një mini-koleksion posterash:

skenderi.jpg

skenderi2.jpg

skender3.jpg

skei.jpg

sken.jpg

ske.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.015051126480103
array(1) { ["section"]=> string(105) "plasari-zbulon-fotot-e-rralla-ja-si-promovohej-filmi-skenderbeu-ne-festivalin-e-kanes-ne-vitin-1953-82780" }