Pllaka e Sulltanit në kalanë e Lezhës, qytetarët organizohen për protestë në rrjetet sociale

Publikuar tek: aktualitet, më 09:31 30-09-2015 Pllaka e Sulltanit në kalanë e Lezhës, qytetarët organizohen për protestë në rrjetet sociale Foto-montazhi që qarkullon në internet ku bëhet thirrje për protestë

Qindra qytetarë shprehen të gatshëm për t’iu bashkuar protestës “kundër otomanizmit në Shqipëri” të nxitur nga vendosja e pllakës me mbishkrimin e Sulltan Sulejmanit në hyrje të kalasë së Lezhës.

Qytetarët janë organizuar kryesisht në rrejetet sociale ku edhe u bëhte thirrje për të qenë të pranishëm në protestën që do të mbahet në 28 nëntor te Kalaja e Lezhës.

“Protesta zhvillohet nga qytetarët e thjeshtë dhe nuk ka qellimë politike por ka qellimin e Mbrojtjes së Identitetit Kombëtar Shqiptar nga Otomanizmi”, shkruhet në mesazhet e përhapura në rrjetet sociale, bashkangjitur me fotografinë më sipër.

Vetëm pak ditë pas vendosjes së pllakës në kalanë e Lezhës, në murret e jashtme të kësaj kalaje u shfaqën disa mbishkrime me spray ku lexohej “mos u shisni te osmanët”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dëshmia: Imami Bujar Hysa i tha tim shoqi, “nëse gruaja s’mbulohet, priti kokën"
300 punonjës në Portin e Durrësit në protestë, po monopolizohet shërbimi »
Article Logic
Execution time: 0.011655807495117
array(1) { ["section"]=> string(97) "pllaka-e-sulltanit-ne-kalane-e-lezhes-qytetaret-organizohen-per-proteste-ne-rrjetet-sociale-21993" }