‘Po abuzohet me personat e infektuar’, Skënder Brataj: Mos bëni skanerin dhe analizat që ditën e parë, pasi…

Publikuar tek: aktualitet, më 21:53 11-11-2020 ‘Po abuzohet me personat e infektuar’, Skënder Brataj: Mos bëni skanerin dhe analizat që ditën e parë, pasi… Skender Brataj

Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka folur për situatën e koronavirusit në vendin tonë, duke thënë se po abuzohet me eprsonat e infektuar, të cilët për shkak të frikës detyrohen të blejnë shumë medikamente.

Ai është shprehur në emisionin "Open" se në Shqipëri nuk është i autorizuar asnjë antiviral për t’u përdorur në shtëpi, por që qytetarët i përdorin edhe pse nuk duhet.

Sipas tij, skaneri dhe analizat nuk duhen bërë që ditën e parë, pasi personi i infektuar do të jetë i detyruar që t’i bëjë sërish në ditën e shtatë, atëherë kur koronavirusi jep edhe simptomat e forta.

“Po abuzohet me personat e infektuar me COVID-19. Në Shqipëri nuk është i autorizuar asnjë antiviral për t’u përdorur në shtëpi.
Mos e bëni skanerin dhe analizat që ditën e parë, pasi do detyroheni t’i bëni sërish”, tha Brataj.


Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Edhe nëse vdesim, të Zotit jemi’, mesazhi i Janullatos pas infektimit me Covid-19
Mjeku: Nuk duhej izoluar e gjithë Shqipëria! Fico: S’ka zona jeshile në vend! Janë masa të mirëmenduara (DEBATI) »
Article Logic
Execution time: 0.0043210983276367
array(1) { ["section"]=> string(109) "po-abuzohet-me-personat-e-infektuar-skender-brataj-mos-beni-skanerin-dhe-analizat-qe-diten-e-pare-pasi-227377" }