Po ankorohej në brigjet e Kamerunit, Piratët rrëmbejnë anijen gjermane

Publikuar tek: bota, më 22:23 17-08-2019 Po ankorohej në brigjet e Kamerunit, Piratët rrëmbejnë anijen gjermane Foto ilustruese

Tre rusë janë në mesin e pesë anëtarëve të ekuipazhit të një anijeje mallrash, e cila u rrëmbye nga piratët në brigjet e Kamerunit, tha Ministria e Jashtme ruse.

Më 16 gusht, kompania gjermane e anijeve MC-Schiffahrt, tha se piratët kanë sulmuar një anije të tyre, teksa po ankorohej në Douala të Kamerunit.

Kompania gjermane njoftoi se ka krijuar një ekip për emergjenca dhe po punon “me të gjitha autoritetet e rëndësishme” me qëllim që të lirojë anëtarët e ekuipazhit.

Ndërkaq, Ministria e Jashtme ruse tha se po punojnë me autoritetet në Kamerun dhe me pronarët e anijes “për të lehtësuar lirimin e shtetasve rusë”. Kombësia e dy anëtarëve të tjerë të ekuipazhit të anijes së rrëmbyer nuk është bërë publik.

Rrëmbimet e anijeve nga piratët që kërkojnë dëmshpërblime monetare janë të zakonshme në brigjet e Afrikës Perëndimore. /REL

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zjarr masiv në kryeqytetin e Bangladeshit, mbi 50,000 persona mbeten të pastrehë
Tensione mes Indisë dhe Pakistanit, nis lufta për rajonin e Kashmirit (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012929916381836
array(1) { ["section"]=> string(76) "po-ankorohej-ne-brigjet-e-kamerunit-piratet-rrembejne-anijen-gjermane-175640" }