Po luante por rrëshkiti dhe ra në një gropë, aty zbuloi skeletin mbi 1 milion vite të vjetër

Publikuar tek: bota, më 23:27 17-09-2020 Po luante por rrëshkiti dhe ra në një gropë, aty zbuloi skeletin mbi 1 milion vite të vjetër

Një fëmijë 9 vjeçar nga Nju Meksiko ishte duke luajtur kur rrëshkiti dhe ra në një gropë mbi një fosil mbi 1 milion vjeçar.

Jud Sparks dhe vëllai i tij i thanë prindërve se kishin parë pjesët e mbetura nga një lopë e madhe, ndërsa prindërit ishin të bindur se ato ishin skeletet e një elefanti.

Por për të hequr dilemat, kjo familje kontaktoi me profesorin e biologjisë në Universitetin e Neë Mexico, Peter Houde, i cili kishte mbledhur ekipin e tij dhe kishin gërmuar për gjashtë muaj, kur edhe zbuluan se bëhet fjalë për kafkën e stegomastodoni i vjetër 1.2 milion vjet.

Stegomastodoni është një i afërm i largët i elefantit që i ngjan mastodonit.

Bëhet fjalë për një zbulim shumë të rrallë, është interesant se si kanë arritur ta zbulojnë këta të rinj”, ka deklaruar Houde për të përditshmen Neë York Times.

Në të gjithë botën jana ëgjetur vetëm disa qindra fosile të stegomastodomit, ndërsa në SHBA janë shumë të rrallë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010340929031372
array(1) { ["section"]=> string(98) "po-luante-por-rreshkiti-dhe-ra-ne-nje-grope-aty-zbuloi-skeletin-mbi-1-milion-vite-te-vjeter-220760" }