Po shkojmë drejt vitit më të nxehtë në historinë e Tokës

Publikuar tek: bota, më 17:28 28-12-2015 Po shkojmë drejt vitit më të nxehtë në historinë e Tokës

Organizata Botërore e Meteorologjisë ka thënë se viti 2015 do të jetë i dyti më i nxehti në Europë me temperatura pak mbi mesataren e 2007-ës dhe më të larta se viti 2014.

Por edhe pse shifrat përfundimtare të vitit 2015 do të dalin në fillim të 2016-ës, nga studimet e deritanishme të Indikatorit të Buketinit Klimaterik, ky do të jetë viti më i nxehtë në të gjithë botën. Sipas hartës së mësipërme, vendet me ngjyrë të verdhë kanë përjetuar vitin e dytë më të nxehtë në të regjistruar ndërsa në shtetet e Europës lindore ka patur rritje të ndjeshme të pemperaturave duke e bërë 2015-ën vitin e parë më të nxehtë të regjistruar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013852834701538
array(1) { ["section"]=> string(62) "po-shkojme-drejt-vitit-me-te-nxehte-ne-historine-e-tokes-28737" }