Po vjen fundi i botës, këto janë dy planetet ku mund të transferohemi

Publikuar tek: bota, më 16:28 21-06-2017 Po vjen fundi i botës, këto janë dy planetet ku mund të transferohemi

Teoritë për fundin e tokës nuk kanë të reshtur, këtë herë është fizikani i njohur Stephen Hawking, i cili paralajmëron përsëri njerëzit që të largohen nga Toka për të eksploruar planetët e tjerë për të shmangur kështu fundin e botës.

“Jam i bindur se njerëzit duhet të largohen nga toka. Toka po bëhet shumë e vogël për ne, burimet tona fizike po drenazhohen në një shkallë alarmante”, tha Hawking, raportojnë mediat britanike, duke shtuar se nuk ka më hapësirë në Tokë për të kapërcyer një krizë të re.

“Kur kemi arritur krizë të ngjashme në historinë tonë, zakonisht ka qenë diku tjetër për të kolonizuar. Kolombi e bëri atë në vitin 1492 kur zbuloi botën e re. Por tani nuk ka një botë të re. Ne po vrapojmë jashtë hapësirës“, tha ai.

Për shkencëtarin Hawking nuk ka alternativë tjetër për këtë. Sipas tij Hëna dhe Marsi do të ishin një zgjedhje e përkryer për kolonizimin. Ai u bëri thirrje qeverive të përqendrohen në krijimin e një baze hënore në 30 vjet dhe një në Mars brenda 50 viteve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Avioni i Nato-s intercepton aeroplanin e ministrit rus të Mbrojtjes
Familjet e shpëtuara nga pallati i shkrumbuar në Londër marrin 68 apartamente luksoze »
Article Logic
Execution time: 0.011492013931274
array(1) { ["section"]=> string(74) "po-vjen-fundi-i-botes-keto-jane-dy-planetet-ku-mund-te-transferohemi-83321" }