Poeti turk: Nëse arnautët duan të deklarohen shqiptarë, le të pirdhen andej nga kanë ardhur

Publikuar tek: bota, më 21:32 25-04-2016 Poeti turk: Nëse arnautët duan të deklarohen shqiptarë, le të pirdhen andej nga kanë ardhur

Poeti i njohur turk Ismet Özel ka lëshuar një deklaratë mjaft ofenduese dhe poshtërruese për të gjithë shqiptarët dhe veçanërisht ata që jetojnë në Turqi dhe që numri i tyre përflitet se arron disa milionë.

Gjatë një konference për media ai ka thënë:

"Nese shqiptarëve që gjenden në Turqi u lejojmë që të deklarohen shqiptarë, atëherë Turqia firmos humbjen e saj, prandaj ne turqit e vërtetë këtyre që duan të deklarohen duhet t'u themi: Vëllai im, ik pjerdhu andej nga ke ardhur!".

Shqiptarëve të Turqisë aktualisht e kanë të mohuar të deklarohen të tillë, ndërsa po të ndaluar kanë shkollimin dhe çdo të drejtë tjetër, që tashmë Turqia ia ka mundësuar pakicave të tjera në vend.

 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024347066879272
array(1) { ["section"]=> string(95) "poeti-turk-nese-arnautet-duan-te-deklarohen-shqiptare-le-te-pirdhen-andej-nga-kane-ardhur-38674" }