Poezia që Luan Rama i recitoi Grida Dumës live në TV duke e nevrikosur

Publikuar tek: fcb-bomb, më 11:21 27-03-2015 Poezia që Luan Rama i recitoi Grida Dumës live në TV duke e nevrikosur Grida Duma në ''Opinion''

Luan Rama nuk ka hezituar aspak t’i recitojë një poezi ‘’live’’ në transmetim të drejtpërdrejtë dje Grida Dumës, gjest që e nevrikosi pa masë Dumën. Të ftuar dje në emisionin ‘’Opinion’’ Rama dhe Duma kanë qenë konfliktual me njëri-tjetrin. Ja çfarë poezie i kushtoi Rama, nga poeti rus Sergej Esenin.

TI S'ME DO, NUK TE VJEN KEQ PER MUA

Ti s'më do, nuk të vjen keq për mua,
A mos s'jam un' shum' i bukur vallë?
Duart veç mbi krahë m'i ke leshuar.
Dhe s'shikon po shkrin si shkumb' e valë.

Bukuroshe ndjenjash përveluar,
S'jam brutal as delikat me ty.
A s'më thua, sa ke ledhatuar?
Sa buzë dhe sa duar mban mend ti?

Un' e di: ato si hije shkuan,
Pa e prekur zjarrin tënd në gji,
Shumëve mbi gjunj' u ke qendruar,
Kurse ja, tek mua rri tani.

Le te jenë syt' e tu përgjumë,
Edhe ti mendon për tjetër kënd,
Se dhe vet' un ty s'të dua shumë,
Kur kujtoj ato që s'i kam më.

Ky pasion nuk është fati ynë,
Mendjelehtë është lidhja e rrëmbyer.
Siç të pash pa prishur qetësinë,
Do buzeqesh un' rrugën duke kthyer.

Por dhe ti do marrësh rrugën tënde,
Duke ndjekur ditët plot mërzi.
Veç t'paputhurve mos u merr mendjen,
Mos u bëj t'padjegurve magji.

Dhe kur nëpër rrugë ndonjë ditë,
Do t'i shfaqësh dashuri një tjetri,
Ndoshta do dal un' të shëtis,
Dhe sërish do piqen miqt' e vjetër.

Për atë veç do rrahi zemra,
Do të ulësh sytë poshtë si shtizë
Dhe qet' do thuash: "Mirëmbrëma!"
Do përgjigjem: "Mirëmbrema, miss".

Dhe asgjë me shpirtin s'do e zgjojë,
Dhe asgjë s'do trondit atë.
Kush ka dashur s'mund të dashurojë.
Kush ësht' djegur s'mund të digjet më.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026957988739014
array(1) { ["section"]=> string(75) "poezia-qe-luan-rama-i-recitoi-grida-dumes-live-ne-tv-duke-e-nevrikosur-7068" }