Policia 72 orë aksion në rrugët e Shqipërisë: Këto janë rezultatet e bujshme

Publikuar tek: aktualitet, më 13:40 18-04-2017 Policia 72 orë aksion në rrugët e Shqipërisë: Këto janë rezultatet e bujshme

Në kuadër të masave të marra për rritjen e parametrave të sigurisë në 72 orët e fundit policia ka ndërmarrë një aksion në të gjithë vendin.

Sipas burimeve zyrtare janë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 5201 raste, nga këto:

481 raste për mosvendosjen e rripit të sigurimit.

716 për përdorimin e celularit gjatë drejtimit të mjetit.

787 për parakalim të gabuar.

75 për mospërdorim të kaskës mbrojtëse

327 për shpejtësi tej normave të lejuara

Ndërsa pjesa tjetër për shkelje të ndryshme si: mosrespektimi i semaforit, parkim i gabuar, mungesë dokumentacioni të mjetit etj.

Janë pezulluar 169 Leje Drejtimi.

Nga këto:

20 për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit.

128 për shpejtësi tej normave të lejuara

21 për mosrespektim semafori dhe të ndryshme.

Po gjatë 72 orëve të fundit janë arrestuar 20 drejtues mjetesh nga këta:

15 për drejtim mjeti në gjendje të dehur.

5 për drejtim mjeti pa Leje Drejtimi

Policia Rrugore është e angazhuar maksimalisht për të bërë të mundur parandalimin e aksidenteve rrugore, minimizimin e shkeljeve të Kodit Rrugor me qëllimin e vetëm sigurinë e jetës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pas vdekjes së të riut, tjetër ngjarje e rëndë në burgun e Shënkollit në Lezhë
Qëllon veten me plumb në kokë në prani të qytetarëve, me urgjencë dërgohet drejt spitalit (EMRI) »
Article Logic
Execution time: 0.023392915725708
array(1) { ["section"]=> string(81) "policia-72-ore-aksion-ne-rruget-e-shqiperise-keto-jane-rezultatet-e-bujshme-75577" }