Policia bastis banesën e gjyqtarit të Apelit, gjen 300 milionë lekë

Publikuar tek: kulture-art, më 07:29 10-11-2017 Policia bastis banesën e gjyqtarit të Apelit, gjen 300 milionë lekë

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar kontroll për shtëpinë e gjyqtarit të Apelit, SHkëlqim Miri, kërkesë që u pranua nga Gjykata e krimeve të rënda pas hetimeve për një rast korrupsioni.

Gjatë kontrollit të ushtruar nga policia, Mirit i janë gjendur një sasi prej 30 milionë lekësh (të reja) në shtëpi. Miri gjyqtar i Apelit në Tiranë, ish anëtar i KLD-së.

Miri është përfshirë në ndryshimin e një akuze nga vrasje në plagosje të rëndë me dashje. Në këtë proces ka qenë i pandehur shtetasi Gentian Doda, nga Burreli i ekstraduar pak kohë më parë nga Amerika. I dënuari Gentian Doda akuzohet për një vrasje të dyfishtë në Burrel, në vitin 1997.

Doda akuzohet për vrasjen e Gazmir Dedjes dhe Asllan Gjokës. Autori dhe Dedja kanë qenë pjesë e grupeve rivale në Burrel dhe kanë pasur konflikte të vijuara ndërsa Gjoka u vra aksidentalisht. Çështja e tij u shqyrtua edhe në Gjykatën Kushtetuese, e cila vendosi që gjykimi ndaj tij të zhvillohej sërish në gjykatën e shkallës së parë të Matit, shkruan shqiptarja.com.

Në përfundim të hetimit, Prokuroria e Matit kërkoi dënimin e tij me 20 vjet burg me akuzën e “vrasjes me paramendim”, për autorin Gentian Doda, i ekstraduar nga SHBA në 2012. Prokuroria e përgjithshme sot do të njoftojë KLD-në për të proceduar më tej ndaj gjyqtarit Shkëlqim Miri.

 

4023088.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0076000690460205
array(1) { ["section"]=> string(72) "policia-bastis-banesen-e-gjyqtarit-te-apelit-gjen-300-milione-leke-99035" }