Policia belge prangos “mafiozin” shqiptar të trafikut të prostitucionit e drogës

Publikuar tek: aktualitet, më 20:12 01-03-2015 Policia belge prangos “mafiozin” shqiptar të trafikut të prostitucionit e drogës Foto te prostitutave ne Bruksel botuar nga mediat online ne Belgjike

Policia belge ka vënë në pranga “një mafioz shqiptar” dhe të vëllain, siç raportohet në mediat belge online. Safet Rustemi, i dyshuar për disa vrasje është arrestuar dhe mbahet në burgun San Gilles. U arrestua për prostitucion dhe konspiracion kriminal.

31 vjeçari konsiderohet për autoritetet belge si drejtues i një bande përgjegjëse për “shumë vrasje” në vendin e tij. Banda fillimisht merrej me prostitucion në Italinë veriore. Në korrik 2014 gjykata italiane ndërmori një aksion të gjerë kundër grupit e më pas Safet Rustemi dhe vëllai i tij Sead dhe anëtarë të tjerë të bandës u zhvendosën në Belgjikë. Në një kohë të shkurtër krijuan rrjetin e tyre të prostitucionit. Banda ka qenë e përfshirë edhe në trafikun e drogës por edhe grabitje në disa bare. Në Belgjikë, prokurori publik thotë se Safet Rustemi u përfshi edhe në të shtëna në Vilvoorde dhe Ganshoren. Tetorin e kaluar policia arriti ti ndalojë. Safet dhe Sead Rustemi së bashku me bashku me bashkëpunëtorët u akuzuan për prostitucion e trafik. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tiranë/ Arrestohen 9 persona, drejtonin mjetin të dehur
Kërcënoi të dashurën se do i hidhte fotot në internet, arrestohet 25 vjeçari »
Article Logic
Execution time: 0.013295888900757
array(1) { ["section"]=> string(83) "policia-belge-prangos-mafiozin-shqiptar-te-trafikut-te-prostitucionit-e-droges-4715" }