Policia ‘bën kërdinë’ në fundjavë, gjobit mijëra qytetarë që s’mbanin maskë, e pëson me 10 mln lekë dhe një biznës (VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 15:27 23-11-2020 Policia ‘bën kërdinë’ në fundjavë, gjobit mijëra qytetarë që s’mbanin maskë, e pëson me 10 mln lekë dhe një biznës (VIDEO)

Vijojnë kontrollet në të gjithë vendin, për zbatimin e masave anticovid.  

Ndëshkohen me masë administrative 30 mijë lekë të vjetra 1579 qytetarë që u konstatuan pa maskat mbrojtëse, gjatë fundjavës.

Gjithashtu është gjobitur me 1.000.000 lekë të reja një subjekt që nuk respektoi protokollet e sigurisë.

Masë administrative është marrë edhe për 7 qytetarë që nuk zbatuan masat kufizuese pas orës 22:00, në fundjavë.  

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masës së re për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia.  

Si rezultat i këtyre kontrolleve, gjatë fundjavës, në të gjithë vendin, Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë secili, 1579 qytetarë që janë konstatuar duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.  

Gjithashtu, gjatë kontrolleve, shërbimet e Policisë kanë konstatuar dhe ndëshkuar me masën administrative 1.000.000 lekë, 1 lokal në ambientet e të cilit nuk respektoheshin protokollet e sigurisë.

Gjatë kontrolleve në fundjavë janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 10 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë. 

Gjithashtu, gjatë fundjavës, pas orës 22:00 janë konstatuar edhe 7 qytetarë që lëviznin në rrugë pa arsye të domosdoshme, të cilët janë ndëshkuar me masën administrative 10.000 lekë secili. 

Policia e Shtetit, krahas punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, sigurimin e rendit dhe qetësisë publike, do të vijojnë punën për monitorimin e zbatimit të masave anticovid në të gjithë vendin. Në këtë kuadër i bëhet thirrje të gjithë qytetarëve që të zbatojnë masat anticovid dhe të mos dalin nga banesat e tyre pas orës 22:00 deri në orën 06:00.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Durrsakët i japin lamtumirën e fundit Bashkim Koplikut, gruaja dhe vajza të prekura nga Covid-19; Dëshmia e fortë: Ambulanca u vonua disa orë, ish-ministri vdiq pa hipur në charter
E trishtë, ndahet nga jeta legjenda e basketbollit fierak Kozma Mone; Apolonia shënoi rezultatet më të larta në kohën e tij »
Article Logic
Execution time: 0.01275897026062
array(1) { ["section"]=> string(123) "policia-ben-kerdine-ne-fundjave-gjobit-mijera-qytetare-qe-s-mbanin-maske-e-peson-me-10-mln-leke-dhe-nje-biznes-video-228821" }