'Politika të dialogojë, ia thashë edhe Ramës', ministri i Jashtëm italian: Jemi me ju në gjithçka, iu duam në BE

Publikuar tek: aktualitet, më 15:11 11-12-2019 'Politika të dialogojë, ia thashë edhe Ramës', ministri i Jashtëm italian: Jemi me ju në gjithçka, iu duam në BE Luigi Di Maio në Konferencë

Gjatë vizitës së tij në Shqipëri, ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio takoi kryeministrin Rama dhe mbajtën një konferencë të përbashkët për shtyp.

Në fjalën e tij, Di Maio theksoi mbështetjen e pakushtëzuar të Italisë për Shqipërinë jo vetëm në ndihmat e saj mbi tërmetin por edhe në çeljen e negociatave.

Nga ana tjetër, ai i bëri thirrje politikës shqiptare për dialog dhe bashkëpunim.

'Jam këtu për të shprehur mbështetjen time për ju dhe ngushëllimet e mia për humbjen e jetëve njerëzore.

Unë vizitova dhe një kamp në Vorë dhe pata rastin të marr pjesë në nënshkrimin e procesverbalit të dhurimit të ndihmave nga Emergjenca Civile Italiane. Sot i shpreha kryeministrit mbështetjen tonë të pakushtëzuar mbi situatën e vështirë.

Italia këmbëngul mbi nevojën e hapjes së negociatave dhe kërkon një datë të mbledhjes ndërqeveritare për çështjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Të gjithë faktorët politikë duhet të ulin tensionet dhe të hapin kanalin e dialogut, këtë ia theksova edhe kryeministrit.

Italia është invesitori i parë i huaj në Shqipëri, përsa i përket numrit të sipërmarrjeve.

Ka qënë një bisedë e frytshme kjo me kryeministrin Rama, sepse pata rastin ti theksoj edhe njëherë afërsinë e Italisë për hapjen e negocaiatave.Gjithashtu i shpreha gatishmërinë tonë për të ndihmuar Shqipërinë t'i rikthehet normalitetit. Ne do të punojmë shumë edhe me Konferencën e Donatorëve. Urojmë që kjo Konferencë të zhvillohet në Tiranë, por më e rëndësishme është niveli i afërsisë që vendet do të tregojnë ndaj jush.

Sinergjitë dhe puna e përbashkët do të rrisin bashkëpunimit tonë. Shqipëria është një vend shumë i bukur turistik. Falenderoj edhe ambasadorin italian në Tiranë, i cili ka nxitur miqësinë dhe marrëdhëniet tona. Italia është këtu me ju, për ju, në gjithçka keni nevojë', përfundoi Di Maio.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama shpreh mirënjohjen ndaj ministrit të Jashtëm italian: Faleminderit që rrezikuat jetën për të ndihmuar të shpëtuarit nga tërmeti
‘BLINDOHET’ BLLOKU/ 3 makina me efektivë policie dhe 2 motorë të SHQIPONJAVE arrestojnë një person, brenda makinës luksoze qajnë dy vajza »
Article Logic
Execution time: 0.013211011886597
array(1) { ["section"]=> string(113) "politika-te-dialogoje-ia-thashe-edhe-rames-ministri-i-jashtem-italian-jemi-me-ju-ne-gjithcka-iu-duam-ne-be-189099" }