Politikani i BE ironizon me situatën në SHBA: Po dërgojnë më shumë trupa në Uashington sesa në Afganistan

Publikuar tek: bota, më 18:09 13-01-2021 Politikani i BE ironizon me situatën në SHBA: Po dërgojnë më shumë trupa në Uashington sesa në Afganistan Trupat amerikane zbarkojnë në Uashington

Një javë nga sot është inagurimi i presidentit të zgjedhur amerikan Joe Biden, ndërsa FBI-ja ka paralajmëruar për mundësinë e protestave të armatosura.

Pas sulmit të një grupi protestuesish që vërshuan brenda Kapitolit, shërbimi i sigurisë së godinës mori kritika të shumta për mënyrën se si e menaxhoi situatën.

Ndërsa zyrtarët amerikanë kanë urdhëruar mijëra trupa të Gardës Kombëtare të zbarkojnë në Uashington D.C për ruajtjen e sigurisë. Eventet dhe udhëtimet turistike në ndërtesat ikonike janë ndaluar.

Ndërsa politikanë të lartë të Bashkimit Europian nuk kanë kursyer ironinë me këtë situatë.

Bashkëkryesues i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, Carl Bildt shkruan në Twitter se “Më shumë trupa amerikane po dërgohen në Uashington sesa në Afganistan”.

Janë plot 10,000 trupa të Gardës që do të stacionohen në Uashington.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kush janë 3 burrat që garojnë për të zëvendësuar Angela Merkel, gruan më të pushtetshme në botë
Dita më e ZEZË për Britaninë e Madhe, raportohen shifra REKORD të viktimave nga Covid-19 »
Article Logic
Execution time: 0.011695146560669
array(1) { ["section"]=> string(111) "politikani-i-be-ironizon-me-situaten-ne-shba-po-dergojne-me-shume-trupa-ne-uashington-sesa-ne-afganistan-234857" }