Politikani reagon për zgjedhjet e KLP dhe KLGJ: Hodhën mënjanë ONM-në, garancinë e vetme për reformën në drejtësi

Publikuar tek: politike, më 22:25 05-02-2018 Politikani reagon për zgjedhjet e KLP dhe KLGJ: Hodhën mënjanë ONM-në, garancinë e vetme për reformën në drejtësi

Kreu i Grupit Parlamentar i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar pas zgjedhjes së kandidatëve të KLGJ dhe KLP, duke e quajtur si një proçes që i dha fund integritet të reformës në drejtësi. 

Sakaq, përmendi edhe faktin që Operacioni Nderkombetar i Monitorimit të reformës në drejtësi i përbërë nga SHBA dhe BE, ishte garancia e një reforme të drejtë, por që u la mënjanë nga procesi.

Reagimi i plotë i Petrit Vasilit:

ONM nuk eshte më jo integriteti po as edhe kozmetika e reformes ne drejtesi.

Kryeministri me te tijet hodhen shortin per KLP dhe KLGJ dhe asgjesuan ONM.
Operacioni Nderkombetar i Monitorimit te reformes ne drejtesi i perbere nga SHBA dhe BE dhe i vendosur ne kushtetute ishte garancia e integritetit te procesit te reformes ne drejtesi.
Kandidatet e skualifikuar nga ONM si kandidate pa integritet dhe jashte kritereve do te shkojne ne Kuvend per votim.
Integriteti i reformes ne drejtesi ra per toke.
OMN jane perfundimisht jo integriteti por as edhe kozmetika e procesit te reformes ne drejtesi.
Drejtesia qe po krijohet eshte e kapur totalisht nga kryeministri dhe po realizohet ne drejtesi antireforma me e rrezikshme e pluralizmit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099701881408691
array(1) { ["section"]=> string(118) "politikani-reagon-per-zgjedhjet-e-klp-dhe-klgj-hodhen-menjane-onm-ne-garancine-e-vetme-per-reformen-ne-drejtesi-109259" }