Polonia bën të jashtëligjshëm abortin e femijës

Publikuar tek: bota, më 22:55 22-10-2020 Polonia bën të jashtëligjshëm abortin e femijës

Gjykata Lartë e Polonisë ka bërë ditën e sotme të jashtëligjshëm abortin e fëmijës, raporton BBC.

 

Ligjet në Poloni rreth abortit ishin ndër më ashprat, por tani nuk do të lejohet asnje abort perveçse në rastet kur shëndeti i gruas është në rrezik ose për shkak të përdhunimeve.

Grupe të ndryshme aktivistësh insistuan që ligji mos të hynte në fuqi pasi do i detyronte të gjitha gratë të dilnin jashtë vendit për t’a kryer abortin. Vetëm 1 mijë ishtë numri i aborteve të ligjshme vitin që shkoi ndërsa 80 mijë deri në 120 mijë ishin gra që janë larguar për të kryer abortin në vende të tjera.

Komisioneria e Këshillit Europian për të Drejtat e Njëriut Dunja Mijatović u shpreh se kjo është një ditë e trishtueshme për të drejtat e grave në të gjithë botën.

Kujtojmë se Polonia është një vend me besim Katolik dhe kjo është një ndër arsyet e këtij ligji kaq të fortë kundër abortit sipas mediave lokale.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Hollanda regjistron rekord infektimesh me Koronavirus brenda 24 orëve
12 ditë para zgjedhjeve, zhvillohet debati i dytë Presidencial, Trump: Për Covid-19 e ka fajin Kina; Biden: Je përgjegjës për shumë vdekje, s’duhet të jesh më President i SHBA »
Article Logic
Execution time: 0.010241985321045
array(1) { ["section"]=> string(54) "polonia-ben-te-jashteligjshem-abortin-e-femijes-224800" }