Pompeo: Do të vazhdojmë t’u ndalojmë hyrjen në SHBA zyrtarëve të korruptuar

Publikuar tek: bota, më 21:53 09-12-2019 Pompeo: Do të vazhdojmë t’u ndalojmë hyrjen në SHBA zyrtarëve të korruptuar Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo theksoi se Shtetet e Bashkuara do t’i shtojnë përpjekjet për të luftuar korrupsionin në mbarë botën, sot, në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit.

Korrupsioni, thotë kryediplomati amerikan, fuqizon dhe mbështet udhëheqësit autokratë, dobëson besimin tek sistemet demokratike dhe krijon mundësi për aktorë të tretë që të shfrytëzojnë vendet partnere të Shteteve të Bashkuara.

Sekretari Pompeo njoftoi se gjatë vitit 2019, për shkak të përfshirjes në korrupsion madhor, rreth 40 zyrtarë të huaj dhe anëtarët e familjeve të tyre janë përfshirë nga Departamenti i Shtetit në listën e atyre që u ndalohet hyrja së bashku me familjet në ShBA. Uashingtoni, tha ai, do ta vazhdojë më tej këtë praktikë.

Nga Shqipëria në këtë listë, janë 3 ish zyrtarë dhe familjet e tyre, që e çojnë në 14 numrin e përgjithshëm të individëve që u ndalohet hyrja në Amerikë. Zyrtari i fundit nga Shqipëria i përfshirë në këtë listë është ish-kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako. E njëjta masë është marrë më parë për ish-Prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla dhe ish-deputetin socialist Tom Doshi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dita Kundër Korrupsionit, Pompeo: 40 ZYRTARËVE dhe familjeve të tyre iu është ndaluar hyrja në SHBA
Sulm me armë zjarri në një spital në Çeki, 6 të vrarë, disa të plagosur »
Article Logic
Execution time: 0.01028299331665
array(1) { ["section"]=> string(81) "pompeo-do-te-vazhdojme-t-u-ndalojme-hyrjen-ne-shba-zyrtareve-te-korruptuar-188911" }