Pompeo paralajmëron deklaratën 'bombë' para ikjes së Trump, do të zbulojë të vërtetën e Covid-19

Publikuar tek: bota, më 13:00 13-01-2021 Pompeo paralajmëron deklaratën 'bombë' para ikjes së Trump, do të zbulojë të vërtetën e Covid-19

Amerika është e vendosur të paraqesë prova të reja dramatike se virusi ka rrjedhur nga një laborator i Wuhan-it në Kinë.

Zyrtarë të lartë në Uashington thonë se Sekretari i Shtetit në largim Mike Pompeo është vendosur të publikojë një lajm 'bombë'.

Ata thonë se ai do të zbulojë prova se SARS-CoV-2 nuk u hodh natyrshëm nga lakuriqët e natës, ose specie të tjera tek njerëzit.

Në vend të kësaj ai do të pretendojë se Covid-19 është krijuar nga shkencëtarët në Institutin e Virologjisë Wuhan, ku ekspertët kinezë dhe të huaj kanë paralajmëruar për bio-sigurinë e dobët për vite me radhë.

Pompeo është i vendosur të citojë gjithashtu lidhje të ngushta midis Institutit dhe Ushtrisë Çlirimtare të Popullit.

Ai gjithashtu pritet të akuzojë Organizatën Botërore të Shëndetësisë për ndihmën në një mbulim kinez duke refuzuar të hetojë rolin e mundshëm të laboratorit.

Ekipi i tij prej dhjetë personash i ngarkuar me hetimin e origjinës së pandemisë do të mbërrijë në Wuhan nesër.

Ish-sekretari i Brexit, David Davis tha se ishte 'jetësore' ekipi i OBSH-së të hetojë institutin si origjinë e mundshme e pandemisë, shkruan "Mail Online"

Eksperti kinez Sam Armstrong i think-tank-ut të Shoqatës Henry Jackson tha: "Publiku global ka të drejtë të dijë saktësisht se çfarë po ndodhte para shfaqjes së kësaj pandemie vdekjeprurëse. Pyetja nuk mund të shmanget."

Dr. Alina Chan i Institutit të Teknologjisë në Massachusetts dhe Harvard, i cili ka qenë duke hetuar fillimin e pandemisë, theksoi se Pekini tashmë kishte hedhur poshtë teorinë se jeta e egër në tregun e lagësht ishte burimi i pandemisë.

Ajo tha: "Është shumë e rëndësishme që ne ta lokalizojmë origjinën nëse diçka e tillë nuk do të ndodhë më. Ne duhet të ndërmarrim hapat e nevojshëm për të bërë një hetim të duhur dhe, bazuar në informacionin në dispozicion, nuk mendoj se OBSH është në lartësinë e detyrës".

Në vitin 2018, zyrtarët amerikanë vizituan laboratorin e Wuhan dhe paralajmëruan për 'një mungesë serioze të teknikëve dhe hetuesve të trajnuar siç duhet.

Raportet kineze zbulojnë se në 2019, udhëheqësit komunistë lokalë paralajmëruan menaxhim të dobët të laboratorit.

Udhëzimet e reja të sigurisë u lëshuan në fund të janarit të vitit të kaluar kur pandemia kishte filluar të përhapej në masë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Të rinjtë të parët”, ndryshe nga vendet e tjera, ky shtet zgjedh të vaksinojë moshat mbi 18 vjeç
»
Article Logic
Execution time: 0.011780977249146
array(1) { ["section"]=> string(100) "pompeo-paralajmeron-deklaraten-bombe-para-ikjes-se-trump-do-te-zbuloje-te-verteten-e-covid-19-234815" }