Pompeo zbulon vendin më të keq në botë për liritë fetare

Publikuar tek: bota, më 23:45 30-09-2020 Pompeo zbulon vendin më të keq në botë për liritë fetare Mike Pompeo

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo akuzoi rëndë Kinën për shtypje të lirive fetare, sidomos ndaj komunitetit mysliman.

Kryediplomati amerikani i bëri këto komente gjatë një fjalimi në Itali, ku po qëndron për një vizitë dy ditore.

Pompeo tha se Kina është vendi më i keq në botë sa i përket lirisë fetare. Deklarata e ashpër vjen pas kritikave në rritje të lidhjeve midis Vatikanit dhe Pekinit.

“Askund në rajon liria nuk sulmohet më shumë sesa brenda Kinës. Partia Komuniste Kineze e sheh veten si autoriteti më i lartë moral. Shtypja në rritje vjen nga frika e mungesës së legjitimitetit demokratik, prandaj ata punojnë ditë e natë për të shuar llambën e lirisë, veçanërisht atë fetare, në një shkallë të tmerrshme”, tha Pompeo“.

Gjatë viteve të fundit qindra vetë kanë gjetur vdekjen gjatë trazirave në Xinjiang. Pekini akuzon për to grupet islamiste dhe ekstremiste.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012188911437988
array(1) { ["section"]=> string(63) "pompeo-zbulon-vendin-me-te-keq-ne-bote-per-lirite-fetare-222274" }