Popullsia e varur prej duhanit, hyn në fuqi ligji dhe në shtetin fqinj

Publikuar tek: rajon, më 20:35 14-08-2019 Popullsia e varur prej duhanit, hyn në fuqi ligji dhe në shtetin fqinj Foto ilustruese

Nga dita e sotme konsumi i duhant ndalohet me ligj në ambjentet publike të mbyllura dhe në Malin e Zi.

Ligji hyri në fuqi 15 ditë pas miratimit me unanimitet të plotë në parlamentin malazez

Ministri i Shëndetësisë deklaroi se ‘’duhet të zbatohet çdo nen i ligjit’’ pasi ligji anti-tobako i 2004 nuk dha efekt. Në vazhdim të zbatimit të këtij ligji, hyjnë në fuqi dhe gjobat me vlerë nga 500 € deri në 20.100 €.

Ushtrimi i tij vjen si pasojë e numrit të madh të konsumuesve të duhanit mbi moshën 15 vjeç në Malin e Zi. Pronarët e bizneseve kanë të drejtë të krijojnë ambiente të posaçme për të mundësuar konsumin e duhanit.

Përveç Malit të Zi, konsumi i duhant në ambjentet publike të mbyllura ndalohet dhe në shtete të tjera të Ballkanit, si: Shqipëria, Kroacia dhe Maqedonia e Veriut.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0094020366668701
array(1) { ["section"]=> string(76) "popullsia-e-varur-prej-duhanit-hyn-ne-fuqi-ligji-dhe-ne-shtetin-fqinj-175350" }