Portugalia dhe Zvicra publikojnë listat për Europianin, 6 shqiptarë të përfshirë

Publikuar tek: sport, më 16:56 18-05-2016 Portugalia dhe Zvicra publikojnë listat për Europianin, 6 shqiptarë të përfshirë Renato Sanches

Portugalia dhe Zvicra kanë publikuar listat paraprake për Kampionatin Europian që do të zhvillohet në Francë.

18 vjeçari Renato Sanches është prurja e re te Portugalia, i cili sapo është transferuar nga Benfica te Bayern Munich. Ndërkohë edhe te Zvicra, Denis Zakaria është prurja e vetme e re për Euro 2016.

6 lojtarë shqiptarë janë thërritur nga trajneri i helvetëve, Vladimir Petković. Valon Behrami, Blerim Dzemaili, Granit Xhaka, Admir Mehmedi, Xherdan Shaqiri dhe Shani Tarashaj janë shqiptarët që do të mbajnë veshur fanellën zviceriane në Francë.

Portugalia:

Portierë: Rui Patrício (Sporting CP), Anthony Lopes (Lyon), Eduardo (Dínamo Zagreb).

Mbrojtës: Vieirinha (Wolfsburg), Cédric (Southampton), Pepe (Real Madrid), Ricardo Carvalho (Monaco), Bruno Alves (Fenerbahçe), José Fonte (Southampton), Eliseu (Benfica), Raphael Guerreiro (Lorient).

Mesfushorë: William Carvalho (Sporting CP), Danilo Pereira (Porto), João Moutinho (Monaco), Renato Sanches (Benfica), Adrien Silva (Sporting CP), André Gomes (Valencia), João Mário (Sporting CP).

Sulmues: Rafa Silva (Braga), Ricardo Quaresma (Beşiktaş), Nani (Fenerbahçe), Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Éder (Lille).

Zvicra:

Portierë: Roman Bürki (Borussia Dortmund), Marwin Hitz (Augsburg), Yvon Mvogo (Young Boys), Yann Sommer (Borussia Mönchengladbach).

Mbrojtës: Johan Djourou (Hamburg), Nico Elvedi (Borussia Mönchengladbach), Michael Lang (Basel), Stephan Lichtsteiner (Juventus), François Moubandje (Toulouse), Ricardo Rodríguez (Wolfsburg), Fabian Schär (Hoffenheim), Philippe Senderos (Grasshoppers), Steve Von Bergen (Young Boys), Silvan Widmer (Udinese).

Mesfushorë: Valon Behrami (Watford), Blerim Džemaili (Genoa), Gelson Fernandes (Rennes), Fabian Frei (Mainz), Renato Steffen (Basel), Granit Xhaka (Borussia Mönchengladbach), Denis Zakaria (Young Boys), Luca Zuffi (Basel).

Sulmues: Eren Derdiyok (Kasımpaşa), Breel Embolo (Basel), Admir Mehmedi (Bayer Leverkusen), Haris Seferović (Eintracht Frankfurt), Xherdan Shaqiri (Stoke City), Shani Tarashaj (Grasshoppers).

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033062934875488
array(1) { ["section"]=> string(85) "portugalia-dhe-zvicra-publikojne-listat-per-europianin-6-shqiptare-te-perfshire-40831" }