Prag festash, leku forcohet ndaj monedhave të huaja

Publikuar tek: ekonomi, më 17:59 13-12-2016 Prag festash, leku forcohet ndaj monedhave të huaja

Monedha vendase ka fituar terren ndaj atyre të huajve në prag të festave.

Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, 1 lek sot është këmbyer me 135.57 euro, duke u forcuar me 0.15 pikë në krahasim me një ditë më parë.

Monedha vendase u forcua po ashtu edhe në këmbim me dollarin. Një dollar kushtoi 127.7 lekë, me një rënie 0.27 pikë në krahasim me ditën e djeshme .
Sipas ekspertëve të tregut të këmbimeve valutore arsyeja kryesore për forcimin e lekut është kthimi i emirgrantëve. Si pasojë rriten remitancat duke rritur dhe ofertën në valutë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030917882919312
array(1) { ["section"]=> string(56) "prag-festash-leku-forcohet-ndaj-monedhave-te-huaja-62538" }