PRAG LUFTE/ Armenia shpall  Ligjin Ushtarak, vazhdojnë përplasjet në kufi me Azerbajxhanin

Publikuar tek: bota, më 15:15 27-09-2020 PRAG LUFTE/ Armenia shpall  Ligjin Ushtarak, vazhdojnë përplasjet në kufi me Azerbajxhanin

Përplasjet në kufi mes Armenisë dhe Azerbajxhanit mund të çojnë në një luftë të përgjakshme, nëse nuk merren masa për qetësimin e situatës.

Forcat armene dhe ato të Azerbajxhanit u përfshinë në përplasje me armë zjarri në kufirin Nago-Karabak, duke bërë që armenët të thërrasin në bazat e rekrutimit anëtarët e rezervës së ushtrisë.

“Armenia shpalli ligjin ushtarak për shkak se mendoshet që Azerbajxhani do të sulmojë”, tha kryeministri armen në një fjalim drejtuar kombitr të tij.

Përplasjet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit kanë nisur për territorin e diskutueshëm peërgjatë kufirit të Nago-Karabakut.

Të dy palët raportuan viktima civile dhe fajësuan njëri-tjetrin për fillimin e armiqësive që përfshinin bombardime artilerie, si dhe përdorimin e avionëve luftarakë dhe forca të blinduara të rënda.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012345790863037
array(1) { ["section"]=> string(94) "prag-lufte-armenia-shpall-ligjin-ushtarak-vazhdojne-perplasjet-ne-kufi-me-azerbajxhanin-221851" }