Prag-lufte, SHBA ankoron nëndetesen nukleare në Korenë e Jugut

Publikuar tek: bota, më 15:48 25-04-2017 Prag-lufte, SHBA ankoron nëndetesen nukleare në Korenë e Jugut

Në portin e Busanit në Korenë e Jugut ditën e sotme është parë një nga nëndetset nukleare më të fuqishme të SHBA-ve.

Nëndetsja është ankoruar në port dhe shihet si një sinjal i qartë agresioni në gadishull, pas kërcënimeve të djeshme nga Peniani për luftë me armë bërthamore. Përveç kësaj angjencia e lajmeve,  Ansa raporton se lëvizje dhe mobilizim është vënë re dhe në bazën ushatarake amerikane në Japoni, që është një bazat e ushtrisë amerikane më të mëdha.

Analistët ndërkombëtarë shprehen se në rast të një testi të ri nuklear nga ana e Koresë së Veriut, Shba-të nuk do të tolerojnë duke ndërhyrë ushtarakisht.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dy gratë më të fuqishme të botës përballen me njëra-tjetrën, bisedime të rëndësishme
Plas sherri në familjen Trump, Melanie dhe Ivanka sjellin tensione të ashpra në familje »
Article Logic
Execution time: 0.011150121688843
array(1) { ["section"]=> string(67) "prag-lufte-shba-ankoron-nendetesen-nukleare-ne-korene-e-jugut-76409" }