Prej ditës së nesërme BE heq zyrtarisht shërbimin "Roaming"

Publikuar tek: bota, më 10:31 14-06-2017 Prej ditës së nesërme BE heq zyrtarisht shërbimin

Prej ditës së nesërme, 15 qershor, vendet e Bashkimit Evropian do të çlirohen nga shërbimi roaming i telefonisë celulare.

Ata që udhëtojnë brenda hapësirës europiane nuk do të paguajnë tarifën roaming për të dërguar mesazhe, bërë thirrje telefonike apo lundruar në internet.Nga e enjtja të gjithë europianët do të paguajnë bazuar në çmimet e brendshme përmes paketave të telefonisë celulare ku ata janë abonentë. Tarifimi i tyre do të bëhet si të ishin brenda kufijve të vendit të tyre.

Abonentët do të kenë mundësi të kontrollojnë  kreditet që kanë në dispozicion si dhe mund të informohen për gjendjen e llogarisë kur udhëtojnë.Për të shmangur faturat e kripura BE ka vënë një kapak 50 euro (ose ekuivalenti në një monedhë tjetër) mbi sasinë e të dhënave që konsumatori mund të "shkarkojë" nga celulari, përveç rasteve kur është rënë dakord për një tavan më të lartë me ISP-në e tij.

Abonenti gjithashtu do të lajmërohet kur të arrijë 80% të kapacitetit të rënë dakord. Heqja e shërbimit roaming do të zbatohet fillimisht vetëm për vendet anëtare të BE-së, ndësa më do të përfitojnë edhe vende si Norvegjia, Islanda dhe Lihtenshtejni.

ph.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Legalizohet martesa treshe, tre burrat martohen zyrtarisht në Kolumbi
Shqiptari rrëfen tmerrin e flakëve në Londër: Dëgjuam britma, njerëz që ulërinin e kërkonin ndihmë! »
Article Logic
Execution time: 0.013731002807617
array(1) { ["section"]=> string(63) "prej-dites-se-neserme-be-heq-zyrtarisht-sherbimin-roaming-82429" }