Prej një muaji në spital, ndërron jetë presidenti i Tunizisë

Publikuar tek: bota, më 14:13 25-07-2019 Prej një muaji në spital, ndërron jetë presidenti i Tunizisë

Presidenti i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike nga Tunizia ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 92-vjeçare, duke ringjallur frikën e një vakumi të pushtetit përpara zgjedhjeve në nëntor.

Beji Caid Essebsi vuante nga një sëmundje e rëndë dhe kurohej prej një muaji në spital.

Essebsi, i cili ishte kreu më i vjetër i shtetit pas Mbretëreshës Elizabeta II, erdhi në pushtet në 2014, tre vjet pasi kryengritja e pranverës arabe rrëzoi despotin e vjetër Zine al-Abidine Ben Ali dhe shkaktoi revolta në disa vende arabe.

Zgjedhjet parlamentare pritet të mbahen më 6 tetor, ndërkaq ato presidenciale më 17 nëntor.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012508869171143
array(1) { ["section"]=> string(66) "prej-nje-muaji-ne-spital-nderron-jete-presidenti-i-tunizise-173317" }