Presidenti dhe qeveria e Jemenit japin dorëheqjen

Publikuar tek: bota, më 20:24 22-01-2015 Presidenti dhe qeveria e Jemenit japin dorëheqjen

Gjatë ditëve të fundit rebelët kanë marrë në kontroll një sipërfaqje të konsiderueshme të kryeqytetit Sana'a, duke u përplasur fortë me forcat qeveritare

Jemeni është përfshirë nga një krizë madhe politike. Presidenti i këtij vendi së bashku me qeverinë ka dhënë dorëheqjen si pasojë e rritjes së konfliktit me rebelët e Houthi. Gjatë ditëve të fundit rebelët kanë marrë në kontroll një sipërfaqje të konsiderueshme të kryeqytetit Sana'a, duke u përplasur fortë me forcat qeveritare. Hothui mban peng gjithashtu edhe shefin e stafit të presidentit dhe konflikti rrezikonte të shndërrohej në një luftë civile.

Anëtarët e grupit rebel të Houthi-t, kërkojnë përfshirje më të gjërë të tyre në jetën poltike dhe institucionet e Jemenit.

Qeveria e sapo dorëhequr ishte formuar disa kohë më parë me një ndërmjetësim të faktorit ndërkombëtar. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01277494430542
array(1) { ["section"]=> string(54) "presidenti-dhe-qeveria-e-jemenit-japin-doreheqjen-1236" }