Presidenti i Meksikës anulon vizitën në Uashington dhe takimin me Trump

Publikuar tek: bota, më 18:20 26-01-2017 Presidenti i Meksikës anulon vizitën në Uashington dhe takimin me Trump

Presidenti i Meksikës, Enrique Pena Nieto ka anuluar vizitën e tij në Uashington dhe takimin me presidentin Donald Trump.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë presidenti meksikan nëpërmjetë rretit social Tëitter ku shkruan se nuk do të marrë pjesë në vizitën e planifikuar në uashington dhe në takimin me Donald Trump. Shkak i anulimit të takimit është bërë urdhëri i Trump për fillimin e punimeve në ndërtimin e murit në kufi me Meksikën.

“Këtë mëngjes kemi njoftuar shtëpinë e bardhë se nuk do të marrim pjesë në takimin e punës të planifikuar për të martën tjetër me presidentin amerikan” shkruan në Tëitter Nieto.

Më herët qeveria meksikane ka deklaruar se nuk do të paguaj para për ndërtimin e këtij muri.

nieto.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dorëhiqet i gjithë stafi i Departamentit Amerikan të Shtetit
Krijohet hibridi i parë i njeriut me kafshën, njoftojnë shkencëtarët »
Article Logic
Execution time: 0.010272979736328
array(1) { ["section"]=> string(77) "presidenti-i-meksikes-anulon-viziten-ne-uashington-dhe-takimin-me-trump-66767" }